събота, 6 септември 2014 г.

Изборите не трябва да бъдат състезание по ювелирна измама

Обществото ни е тежко болно от хронично недоверие. Презумцията за виновност  изяжда останките от разум.  Икономиката зависи от европейските фондове, които се управляват от държавата, чиито правила са такива, че процъфтяват само адвокатите, одиторите и нотариусите. Всеки втори бизнесмен работи за корупция вместо за иновация. Всеки  втори успял в България се крие под чертата  - от страх от рекет или от страх от омраза. В резултат на това, тук мотивиращи примери няма. На показ са основно бездарните и агресивните.  Всяка нередност тук се отминава със съучастие. Защото недоверието в правилата е над всичко.  Никой не иска да си къса нервите с полиция, прокуратура, съдебна система. Днес  хората у нас са по-разделени от всякога,  ослепени са от вечните подозрения в конспирации, не вярват на нищо – дори на очите си и ушите си. Хиляди семейства са под вода и в пълно отчаяние,  държавата липсва със страшна сила.  Дарители и доброволци изнемогват с подкрепата.  Всяко второ дете у нас учи чужд език – не от любопитство към света, а защото майка му и баща му тайно се надяват, че само така ще му осигурят бъдеще навън. Върнахме се във времената на комунизма, когато мислим едно, говорим друго, а правим трето.  Живеем на древния тото – приницп – тука има, тука нема.

Защо?

Защото рибата се вмирисва от главата. Защото години наред на обществото се внушава, че политиката е висша форма на судоко, в което лъжа, безпринципност, безчестие, некоректност и измама са нещо задължително. Едва ли не длъжностна харектиристика. 

У нас политиката е превърната в схема, в машинация, в купуване и продаване – на места, на гласове, на души. Прието е за нормално да се коалираш с хора, чиито идеи не приемаш, да им вземеш парите и да ги прекараш преференциално. Защото в името на клета на майка България – саможертвата на принципите е най-малката жертва, която агресивната глупост може да направи.

Изборите са превърнати в състезание по ювелирна измама. Палмата трябва да спечели този, който измисли най – тънката фалшификация.

Постоянно се повтарят измислени мантри – за силната ръка, за наложителния компромис, а най – блокиращата мантра е тази, че политиката е изкуство на възможното. Дали Линкълн, когато е предложил отмяна на робството е смятал, че това е възможно? Или може би Шуман е направил социологическо проучване за обединена Европа и след като се е убедил в нейната възможност чак тогава е предложил учредяването на първата европейска общност?

Политиката, която има смисъл за хората е изкуство на невъзможното.  Политиката, която има смисъл е тази, която води хората към еволюция, не към пълно невежество, морална деградация и отчайваща мизерия.

В проспериращите икономики и държави, в които вече живеят по-голямата част от сънародниците ни доверието е фундамента на обществото. Благосъстоянието е невъзможно, ако някой иска да го основе върху измамата, лъжата и съмнението.

Хората следват излюзията за успех и макиавелистите в политиката използват точно това, за да внушават, че само успеха има значение и че начините, по които той е постигнат не са важни. 

А докато начина, по който се постига успеха на изборите не интересува хората, те ще продължават да бъдат съучастници в собственото си унищожение.


сряда, 3 септември 2014 г.

Десните решения за социалната политика, за труда и индустриалните отношения

Избрано от предизборната програма на Коалиция „ДЕСНИТЕ“ за дискусия

Ние вярваме, че социалната политика на една държава трябва да бъде посветена на една цел – благополучието на гражданите. Обект на социалната политика са хората, а не количеството на парите, които се раздават. Политическата цел на всяка дясна социална политика е излизане от капана на бедността чрез насърчаване на това хората да държат съдбите си в своите ръце. Държавата не трябва да се грижи, а да създава условия хората да се грижат за себе си сами.

Ние предлагаме разделяне на министерството на труда и социалната политика на министерство на социалната политика и на министерство на труда и индустриалните отношения.

Пазарът на труда и индустриалните отношения трябва да бъдат в пряка координация с приоритетите за развитие на икономиката и образованието.

ДЕСНИ РЕЩЕНИЯ ЗА СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА

  • Стимулиране на предприемчивостта и въвеждането на пазарните механизми в социалната сфера,  в области като предоставяне на социални услуги за възрастни, деца, уязвими социални групи и др. 
  • Прехвърляне на предоставянето на социални услуги от държавните институци към други икономически актьори (не само НПО)  и увеличаване на разнообразието на използваните инструменти и на подходите за предоставяне на социални услуги, помощи и подкрепа;
  • Развитие на капиталовите пенсионни фондове като най-големия национален инвеститор включително и чрез разработването на специфичен данъчен модел относно инвестираните от фондовете средства в социалната сфера, които са генератор на работни места;
  • Създаването на условия за пълноценен труд и развитие на майките, при запазване на досегашните осигурителни права, насърчаване на алтернативни модели на заетост за майки на малки деца и законово уреждане на правата на майките, заети в семеен бизнес. 
  •  Насърчаване на инвестициите в социални услуги, детски градини и комплекси за социални услуги за отглеждане, възпитание и развитие на децата до 6 годишна възраст, с което да се подобри възможността на младите семейства да участват пълноценно в пазара на труда.
  • Насърчаване на инвестициите в социални услуги, детски градини и комплекси за социални услуги за отглеждане, възпитание и развитие на децата до 6 годишна възраст, с което да се подобри възможността на младите семейства да участват пълноценно в пазара на труда.
  • Създаване на специална национална програма „Децата на България“ , насочена към деца от уязвими групи на населението, самотни родители, отдалечени населени места, в които няма достъп до образование;
  • Обвързване на системите за социално подпомагане със система на социална отговорност и задължения – труд, образование, определена грижа (за деца, възрастни и др.).
  • Насърчаване на борбата с омразата, дискриминацията и расизма чрез информационни и комуникационни кампании
  • Насърчаване на включването на всички уязвими и неприобщени в обществото етнокултурни общности, живеещи в България в образователната система и от там в пазара на труда у нас, чрез пряко обвързване на социалното подпомагане и помощите при безработица със задължение за посещения на училище и включване на мерки за заетост и програми за професионално обучение;
  • Създаване на достъпна среда за хората с увреждания и насърчаване на използването на техния човешки потенциал в пазара на труда, като същевременно се инвестира в предоставянето на социални услуги насочени конкретно към техните нужди от информация, социално подпомагане, здравеопазване, лични асистенти, домашен социален патронаж;
  • Изграждането на качествено ново поколение от социални служители, които да са адекватни на съвременните нужди от социални услуги и които работят в пряка координация със здравната и образователната системи.
  • Инвестиции в социални услуги за възрастни, включително и създаване на условия и възможности за предоставяне на социални услуги за възрастни хора от страни – членки на ЕС. 

ДЕСНИ РЕЩЕНИЯ ЗА ТРУДА И ИНДУСТРИАЛНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

 В центъра на нашите десни решения за бъдещето на България, ние поставяме конкурентноспособността на българина. Смятаме, че представянето на България като място, в което инвестиорите могат да намерят евтина работна ръка е пагубно не само за образа на страната, но в стратегически план евтиния труд доведе до деквалификация и до неконкуретноспособност на българските работници и служители.

Ние вярваме, че работните места не трябва да се създават от държавата, а държавата трябва да създава такива условия, че хората да стават нужни на бизнеса или да притежават такива знания и умения, че сами да създават нови продукти, стоки и услуги.
  •   Ще сложим началото на  създаването на национални дългосрочни програми за непрекъсната и масова квалификация – поне веднъж на всеки 5 години всеки от нас трябва да има възможността и мотивацията да повишава своите знания и умения;
  •  Наред с това ще бъдат предложени стимули за работодатели, които инвестират в повишаване на квалификацията на своите служители;
  •  Специално внимание следва да бъде насочено към младите хора до 29 години и да бъдат създадени предпоставки за тяхната заетост, чрез обучения и програми за предприемачество, насърчаване на старта на собствен малък бизнес, иновациите;
  • Инвестициите в национални и европейските проекти и програми следва да бъдат приоритетно насочени не към задържане на нивото на бедност чрез подпомагане без стимулиране за развитие, а към съзнателно, целенасочено и стратегическо насърчаване на талантите, възможностите и заложбите на човешкия капитал на България.
  • Специални мерки за развитието на работната ръка във високотехнологични сектори с висока добавена стойност и висок иновативен потенциал като например: научноизследователска и развойна дейност в областта на естествените, медицинските, селскостопанските и техническите науки; издаване на програмни продукти; научноизследователска и развойна дейност в областта на обществените и хуманитарните науки; спътникова далекосъобщителна дейност; производство на лекарствени продукти; дейности в областта на информационните технологии; далекосъобщителна дейност по безжичен път; други информационни услуги; производство на лекарствени вещества; създаване и излъчване на радиопрограми; създаване и излъчване на телевизионни програми; производство на пестициди и други агрохимикали; производство на радио-, телевизионна и далекосъобщителна техника; производство на компютърна техника; производство на уреди и апарати за измерване, изпитване и навигация; производство на часовници; производство на въздухоплавателни и космически средства и техните двигатели; архитектурни и инженерни дейности; производство на излъчващи електромедицински и терапевтични апарати; производство на бойни бронирани транспортни машини; консултантски дейности в областта на управлението; дейност на централни офиси; производство на битова електроника; производство на оптични уреди и елементи и фотографска техника; търговия на едро с компютърна и комуникационна техник; други далекосъобщителни дейности;
  • Огромна е нуждата от нова политика  по доходите,  основаваща се  на квалификацията на работещите  и на производителността на труда, чрез която да се постигне трайно насърчаване на потреблението. Именно новата политика по доходите ще създаде гаранциите, търсени от  иновативните и разумни мениджъри  за привличане на висококвалифицираната работна ръка и за  мотивирането й да се включва активно в развитието на компаниите;
  • Повече, не можем да отлагаме модернизирането  на трудовото ни и осигурително законодателство и мотивиране  на хората да удължават своя активен трудов живот. Необходимо е ново и адекватно трудово законодателсто, което да отчита спецификата на малките фамилни предприятия;
  • Промяна в трудовото законодателство, чрез която да се премахне минималната работна заплата и да се регламентира трудово правоотношение за почасов труд с минимално заплащане на час, както и осигураване на гъвкавост. Това ще освободи работодателите от задължението да сключват договори на регулирана заплата и ще даде право на работещите да се трудят официално на повече от едно работно място. Мобилността на работната ръка и плащанията „на светло” са белези на конкуретен пазар на труда.
  •  Активна подрепа от страна на държавата и насърчаване на средните и големи предприятия да възприемат като своя трайна политика основните принципи на корпоративната социална отговорност;
  • Н еобходимостта от създаването на специализиран трудов  или индустриален съд в България и развитие на институции за помирение и арбитраж, медиация и извънсъдебно решаване на трудови спорове, като един от най-важните инструменти на всяко демократично общество за съхраняване на социалния мир. Единствено по този начин можем да постигнем не само бърза защита на накърнените права, но и респект в днешните нарушители към трудовото и социално законодателство.

Бъдещето е нестандартните политически решения.

Едно от нестандарните решения в условията на новото глобално развитие е, че можеш да бъдеш конкурентноспособен само, ако си овладял новата глобална  грамотност на  Интернет пространството. Пряка отговорност на държавата за постигането на тази цел е създаване на пазарни стимули за осигуряването на бърз и лесен достъп  до Глобалната мрежа на всеки български гражданин.