понеделник, 14 октомври 2013 г.

Как да даряваме на бежанци


    Това, което четете е спонтанно написан наръчник за дарители на бежанци, който има за цел да насочи нашата обща колективна енергия и състрадание в посока, която да даде видим и смислен резултат.

Правим това, защото смятаме, че начина на даряване е еднакво важен колкото и самия акт на даряване и защото солидарността има смисъл само, когато емоциите се съчетани с разум и когато доверието не се нарушава, а се пази и стимулира.

Молим всички, които искат да допълнят този наръчник от личен опит да ни изпращат своите предложения за редакция и коментари.

Всяко дарение за бежанци включва следните стъпки – информация, подготовка, събиране на помощи, сортиране, транспорт, разпределение, доброволци, превод. Специално внимание ще обърнем на публичността и отчитането на направеното.

Информация

Постарайте се да научите от какво наистина имат нужда хората, на които ще дарявате. Можете да направите това чрез групите за подкрепа във Фейсбук, в които редовно се споделят последните нужди.

Подготовка

Направете вашето дарение в пункт за събиране на дарения, защото е добре са се съберат достатъчни количества за всички. Не можете да занесете в център, в който живеят 100 деца например само 10 пакета с памперси.

Сортиране

Задължително сортирайте вашите дарения  - дрехите – изпрани и чисти – трябва да се сортират за мъже, за жени, за деца (по възрасти), храните трябва да са отделени в различни кашони – за деца, за възрастни и т.н.

Складове

Можете да помогнете и като предоставите помещения за складове, които трябва да са защитени и съобразени с основните хигиенни изисквания.

Транспорт

Ако сте решили да подпомогнете дарителска акция с транспорт, колите, в които се пренася храна трябва да бъдат също съобразени със следното:

- За транспорт на храни да се използват чисти превозни средства и/или съдове и контейнери, които се поддържат в добър вид и когато е необходимо са с конструкция, позволяваща ефикасно почистване и/или дезинфекция;
- Когато превозните средства, съдовете и контейнерите се използват за съвместно транспортиране на храни и нехранителни стоки или на различни групи храни, да се осигуряват условия за ефективното им разделяне и недопускане на контакт помежду им и риск от замърсяване на храните;
Храните се поставят в превозните средства, съдовете или контейнерите по начин, които намалява до минимум риска от замърсяването им;
- Храните, които изискват определена температура на съхранение се транспортират с превозни средства, които са оборудвани да поддържат подходящата температура.

Разпределение

За да се извърши разпределението на даренията, първо трябва да се получи разрешение за достъп от Държавната агенция за бежанците. На служителите на агенцията трябва да се представят документи свързани с даренията, както и документи на хората или организациите, които са отговорни за дарителската акция.
Даренията следва да се разпределят ефективно и справедливо като се осигурят доброволци, преводачи и съответния ред -  по списък предоставен от ДАБ  или отговорници по групи на самите бежанци. Напълно безсмислено е да се остави дарението в двора, на склад или на отделно лице, защото това създава конфликти и по този начин помощта не стига до нуждаещите се. Възприети са различни начини на предоставяне на помощта – най-често по семейства, в някои случаи се дава само на жените, в други само на мъжете или само на децата.

Публичност

Не е прието даренията са правят с цел публичност. Публичността е допустима  само, ако трябва да се представи отчет на дарителите, както и ако трябва да се стимулират нови дарения. Не е прието да се снимат бежанци без да сте получили изрично тяхно съгласие, защото на някои от тях с една снимка можете да застрашите живота на семействата им в страната, от която бягат. Снимането на деца е много изкушаващо, но също не можете да правите това без разрешение от родителите им. Не е препоръчително да се снимат хора с рани, с недъзи, които преживяват някакво лично страдание. Ако е необходимо да се направи това, за да се стимулира събиране на дарения, снимките трябва да бъдат направени и публикувани при спазване на високо етични стандарти.

Отчет на направеното

Когато сте се ангажирали да събирате помощи от името на други хора, отчетът пред дарителите е задължителен. Доверието е най-ценния капитал на даряването и трябва да се пази.

Непарични дарения

Храна

Даряването на храна следва да се извършва със съответния сертификат за произход, касова бележка или фактура. Това е необходимо, за да има пълна гаранция за качеството на предоставяната храна. Не е прието да се дарява домашно консервирана храна, както и храна, която е с близък до изтичане срок на годност, тъй като може да предизвика хранителни отравяния или други здравословни проблеми, които са особено опасни в големи групи от хора.
Не се даряват храни, които могат да се развалят бързо, освен ако не е организирано бързото им раздаване и консумация.
Когато се даряват специфични храни, които са свързани с българската култура, задължително се предоставя информация чрез преводач за това какво представлява тази храна.
Когато дарявате храна, съобразявайте се с религиозните и културни особености на хората, на които дарявате. За да избегнете взаимното неудобство, дарявайте храна, която не съдържа свинско месо или субпродукти. 
Подходящи за даряване са храни, които съдържат пиле или риба, пастет (но не свински), постен гювеч, лютеница или варен боб, пакетирани сухи храни като ориз, боб, макарони, захар, бисквити, както и олио, сол и черен чай.
За децата могат да се даряват детски пюрета, каши и адаптирани млека. 

Дрехи

Дрехите трябва задължително да са изпрани, изгладени и чисти. Трябва да са сортирани за жени, за мъже, за деца – по  възраст и  по размер. Трябва да бъдат съобразени със сезона, в който се даряват. Дрехите трябва да са съобразени с културата на хората, за които са предназначени – не могат да се даряват изрязани дрехи с дълбоки деколтета, екстравагантни дрехи, такива, които не са предназначени за ежедневието.

Обувки

Обувките трябва да са здрави, да са деизнфекцирани и чисти. Трябва да са сортирани за мъже, за жени, за деца и по размер.

Лекарства

Даряването на лекарства не се препоръчва освен в случаите, в които има предписана рецепта от лекар и се даряват пари или точно конкретния медикамент. Лекарствата, които не са по лекарско предписание, могат да се закупят, но не могат да се дават без фармацевт. Самолечението не е препоръчително и трябва да се ограничава. Най-добре е след като са извършени прегледи,  да се направи връзка със съответния Районен център по здравеопазване и да се координират както нуждите, така и раздаването на лекарства с техните служители.

Играчки

Подходящи са кукли, колички, гумени играчки, топки и др. Избягвайте военни игри, пистолети и всякакви играчки, които могат да водят до агресия или да носят неприятни психологически последици. Игри, които съдържат описания на български език, също не са подходящи, зщото децата не могат да ги разберат.

Какво друго може да се дарява?

Хигиенни и санитарни материали, памперси, тоалетна хартия, дамски превръзки, сапуни, пасти и четки за зъби, мокри кърпички, вещи от първа необходимост, бутилирана вода, книжки за оцветяване за деца, моливи, тетрадки, химикали, книги и др. 

Пари

Всички, които искат да дарят пари могат да направят това в сметката на БЧК открита за кампанията. Парите от там се разпределят за най-неотложни нужди на бежанците.

Не е препоръчително да дарявате пари лично на бежанците в присъствието на други бежанци, защото така се създават конфликти. Ако сте решили да подпомогнете конкретно семейство лично, направете това дискретно и с необходимата етика и уважение на достойнството.

Къде може да се дарява?

В БЧК – повече информация на www.redcross.bg

В страницата „Приятели на бежанците“ във Фейсбук се обявяват редовно акции на отделни групи или други неправителствени организации. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар